پشتیبانی | مشاوره دامپزشکی

علائم و نشانه های بیماری در طوطی سانان

علائم و نشانه های بیماری در طوطی سانان
نشانه بیماری در طوطی سانان

در این مقاله با ما همراه باشید تا اصلی ترین دلایل بیماری در طوطی سانان و نحوه تشخیص آن را باهم مرور کنیم و از مریضی طوطی خود با خبر شویم!

طوطی ها یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی هستند. این موجودات پردار دوست داشتنی در طبیعت معمولا توسط جانداران دیگر در خطر شکار شدن هستند، و از اونجا که معمولا شکارچی ها به دنبال صید ضعیف تر هستند، لذا پرندگان معمولا با مهارت زیادی بیماری خود را مخفی می کنند، چون اگر علائم بیماری خود را بروز دهند به سادگی شکار می شوند.

برخی از طوطی ها مثل عروس هلندی به صورت دسته جمعی یا گله ای زندگی می کنند، این طوطی ها اگر علائم بیماری را از خود نشان دهند. توسط بقیه طوطی های گله ترد می شوند، پس به صورت غریزی در هنگام بیماری علائم را مخفی می کنند. پس بسیار مهم است که سرپرستان طوطی ها علائم مهمي بيماري در پرندگان را بشناسند و خیلی زود به دامپزشک مراجعه کنند. البته به دلیل اینکه طوطی ها اساتید ماهر مخفی کردن بیماری هستند. چکاپ مرتب و معاینات روتین مثل آزمایش مدفوع طوطی ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

مهم ترين علائم بیماری در طوطی سانان

كاهش اشتها طوطی

اصلي ترين و مهم ترین نشانه بيماري در طوطی ها کاهش اشتها است، معمولا طوطی وقتی بیمار می شوند حجم غذای کمتری مصرف می کنند و گاهی اصلا تمایلی به خوردن غذا نشان نمی دهند، اگر طوطی شما بی اشتها شده. می توانید مقدار کمی مکمل بکمپلکس به طوطی بخورانید یا داخل آب آشامیدنی طوطی اضافه کنید، بهتر است از غذاهایی که طوطی به آنها علاقه دارد برای تغذیه اش استفاده کنید، چون اگر طوطی غذا نخورد وضعیتش بدتر می شود و ممکن است نیاز به سرم تراپی داشته باشد. یکی از بهترین غذاهای موجود برای تغذیه طوطی های بیمار سرلاک ریکاوری است. که می توانید از  پت شاپ آنلاین دکتر وودی تهیه کنید، سرلاک ریکاوری سیتاکوس حاوی پروتئین بالا برای جلوگیری از تحلیل عضلات طوطی بیمار یا اصطلاحا سینه کاردی شدن می باشد، همچنین قند موجود در سرلاک ریکاوری سیتاکوس به حفظ انرژِی طوطی بیمار کمک می کند.

بیماری در طوطی سانان : زياد شدن زمان خواب و استراحت طوطی

طوطی ها موجودات فعالی هستند، اگر دچار بیماری باشند، معمولا بیشتر می خوابند و کمتر به فعالیت های معمول خود می پردازند.

تغيير شكل،مقدار و رنگ مدفوع طوطی ها

مدفوع طبيعي طوطی از سه بخش تشكيل شده است، هر بخش از قسمت جداگانه ای منشا مي گيرد و در كولوآك قبل از خروج از بدن با يك ديگر مخلوط مي گردند.

بخش اول مدفوع طوطی

قسمت اول مدفوع طوطی كه جامد و كرمي شكل است ،مدفوع ناميده مي شود. اين قسمت معمولا به رنگ سبز تيره(به خصوص در پرندگاني كه دان خوار هستند) و قهوه اي (در پرندگان پلت خوار) مشاهده می گردد. مدفوع پرندگان بر اساس غذايي كه مي خورند مي تواند رنگ هاي مختلفی به خود بگيرد، مثلا وقتي طوطی ها ميوه و سبزيجات رنگي مثل لبو مي خورند، رنگ مدفوع به رنگ قرمز تغيير مي كند و نبايد با خونريزي گوارشي اشتباه شود. لذا توجه به خوراك حين ارزيابي رنگ مدفوع طوطی ها ضروري است.

اگر پرنده براي مدت ٢٤ ساعت هيچ غذاي جامدي نخورد، مدفوع طوطی به تيرگي مي گرايد، مثلا سبز تيره متمايل به سياه، و خيلي چسبنده و  قيري شكل مي گردد. اين نوع مدفوع ممكن است با مدفوع حاوي خون هضم شده اشتباه گردد (وقتي خون ريزي در قسمت هاي بالايي دستگاه گوارش رخ داده باشد)، علت مشاهده اين حالت مدفوع حضور صفرا يا بيلي وردين داخل مدفوع است كه از كبد منشا مي گيرد.

اسهال در طوی سانان

اگر قسمت مدفوعي شكل گرفته نباشد اسهال ناميده مي شود، اگر بخش ادرار كه مايع دفع شده توسط طوطی است، افزايش پيدا كند ولي مدفوع شكل گرفته باشد اسهال نيست! تا وقتي مدفوع شكل گرفته باشد هرچقدر هم مايعات زياد شود اسهال نيست. مشاهده مايعات ازاد كنار مدفوع يعني بخش ادرار فضله زياد شده است.

بررسی مدفوع طوطی ها

برای بررسی مدفوع طوطی حتما مدفوع تازه را بررسي كنيد، هرچقدر زمان بگذرد بخش ادرار فضله جذب مدفوع مي شود و شبيه اسهال مي گردد.معمولا پرهای اطراف مخرج پرنده ها به مدفوع آلوده است. همچنین با گذر زمان بخش سفید مدفوع طوطی یا اورات زرد رنگ می گردد، که می تواند سبب خطا گردد.

 

رنگ مدفوع طوطی ها

 

اگر قسمت قهوه اي-سبز فضله شكل گرفته نباشد و حاوي مقادير تقريبا زياد مايعات باشد اسهال ناميده مي شود و در برخي موارد حباب هاي گاز در فضله مشاهده مي گردد.

قسمت بعدي مدفوع اورات است، اورات سفيد، كرم يا سفيد مايل به زرد روشن است. اين قسمت چگالي بالايي دارد. اورات حاصل متابوليسم و هضم پروتيين و آمينواسيدها در بدن پرندگان است كه از طريق كليه دفع مي گردد. در پرندگاني كه درگيري كبدي دارند اورات زرد يا سبز مشاهده مي گردد.اورات سبز در پرندگاني كه مبتلا به تب طوطي يا كلاميديوز هم مشاهده مي شود.

ادرار در طوطی سانان

قسمت سوم مدفوع ادرار ناميده مي شود. اين قسمت در واقع قسمت مايع ضايعات كليه است. بر اساس ميزان مايعاتي كه پرنده دريافت مي كند(نوشيدن مايعات و سبزيجات و ميوه ها) ميزان ادرار متفاوت خواهد بود. آب تميز. تازه بايد در دسترس پرنده باشد، در پرندگان كوچك براي جلوگيري از الودگي اب با مدفوع بهتر است از آبخوري هاي استوانه اي استفاده كرد.

تغذیه سالم و گوارش طوطی ها

بعضي از مردم به اشتباه فكر ميكنند سبزيجات و ميوه ها در پرنده اسهال ايجاد مي كند (به خصوص سرپرستان  طوطی برزیلی . عروس هلندی و مرغ عشق ها) در حالی که مصرف میوه و سبزیجات در طوطی ها تنها باعث افزايش ادرار می گردد و كاملا طبيعي است. بسياري از پرنده ها هنگام استرس مثلا وقتي پرنده به كلينيك مراجعه مي كند. به علت افزايش فشارخون بخش ادرار افزايش پيدا مي كند. بهتر است مدفوع روي كاغذ سفيد يا دستمال توالت بررسي گردد.

یک باور اشتباه در خصوص بیماری در طوطی سانان

تغييرات در حجم، توالي دفع، رنگ، اندازه و ساير ويژگي هاي مدفوع طوطی ها ممكن است مشاهده شود، هر تغييري در فضله كه پايدار باشد و به مدت طولاني مشاهده شود بايد به دامپزشك گزارش شود. مشاهده خون در قسمت ادرار در مسموميت با سرب ديده مي شود. البته در عفونت كليه در موارد نادري ديده مي شود. اسهال در اثر عفونت هاي ويروسي، باكتريايي، مسموميت ها و عفونت هاي تك ياخته اي رخ مي دهد. هنگام تخم گذاري موارد شبيه اسهال ديده مي شود.

براي ارزيابي دقيق مدفوع مشاهده لام با ميكروسكوپ، آزمايشات ميكروبيولوژي و بررسي هاي پاراكلينيكي لازم است.

حباب در مدفوع طوطی ها

مشاهده حباب در مدفوع طوطی ها بسیار مهم است زیرا می تواند نشانگر وجود قارچ یا مخمر و کلستریدیوم در دستگاه گوارش طوطی باشد. البته گاهی اوقات وجود حباب در مدفوع طوطی طبیعی است. اسیدی شدن محیط داخلی دستگاه گوارش از رشد بی رویه مخمرها جلوگیری می کند. لذا می توانید هفته ای یک بار در آب آشامیدنی طوطی خود چند قطره سرکه سیب یا آبلیمو طبیعی اضافه کنید. مخمر ها در محیط اسیدی رشد نمی کنند.

پف كردن پرهاي طوطی

پرندگان بیمار دچار مشکل در حفظ دمای طبیعی بدن خود هستند، لذا با پف دادن پرهای خود سعی در حفظ دمای بدنشان می کنند. پوست پای پرندگان بیمار معمولا سرد است. طوطی های بیمار معمولا بال هاي خود را به سمت پايين متمايل می كنند.(البته گرمي هوا نیز مي تواند باعث بروز چنين شكلي شود.)

هرگونه ترشح از چشم و بيني طوطی

سوراخ های بینی طوطی ها که در بالای منقار طوطی قرار دارد و چشم طوطی باید کاملا خشک و عاری از ترشحات باشد، در طوطی هایی که به بیماری های تنفسی مبتلا هستند معمولا اطراف چشم ها ترشحات مشاهده می گرددو پرهای اطراف سوراخ های بینی خیس هستند، ترشحات سبز، سفید و زرد رنگ خطرناک هستند، ولی ترشحات شفاف و مایع بيني طبيعي هستند و معمولا بعد از پرآرایی به ویژه در فصل پرریزی دیده می شوند. این ترشحات بی رنگ برای پاک کردن گرده پر از سوراخ های بینی هستند.

مشکلات پر در طوطی

طوطی های بیمار معمولا کسل هستند و تمایل کمتری برای انجام فعالیت های معمول مثل پرآرایی دارند. ممکن است اقدام به  كندن پرها کند. همچنین طوطی ها در مواقع آلودگی به انگل های داخلی و خارجی،ابتلا مشکلات کبدی، تغذیه ای و روحی اقدام به کندن پرهای خود می کنند. مشاهده مشكلات مربوط به پر، مثل ريختن پرها و عدم رشد مجدد آنها، افتادن پر خوني، برجستگي هاي روي پوست در محل رويش پر می تواند نشانگر ابتلا به بیماری های ویروسی طوطی سانان یا مشکلات داخلی پرنده باشد. و حتما می بایست توسط دامپزشک این بیماری در طوطی سانان بررسی شود.

مشکلات پا و پنچه در طوطی ها

معمولا در صورت وجود درد در پا یا پنجه طوطی پای خود را بالا می گیرد، لذا در چنین مواقعی بررسی کامل کف پا ضروری است، ممکن است به دلیل استفاده از نشیمن نامناسب کف پای طوطی آسیب ببیند، در چنین مواقعی بالشتک های گوشتی طبیعی کف  پای طوطی از بین برود، التهاب، قرمزی و گاها زخم مشاهده گردد، در چنین مواقعی تغییر نشیمن به چوب طبیعی به بهبود وضعیت کمک می کند، هرچند در موارد پیشرفته نیاز به درمان دارویی و بعضا جراحی است.

افزايش میزان مصرف آب توسط طوطی

در مواردی که کلیه طوطی ها آسیب می بیند، آب بیشتری دفع می کنند لذا آب بیشتری می نوشند.

تغييرات در رنگ پر و نشانه بیماری در طوطی سانان

تغییر رنگ پرهای طوطی معمولا در اثر ابتلا به بیماری های ویروسی یا بیماری های کبدی رخ می دهد. حضور خطوط سیاه رنگ عرضی در پرها که خطوط استرس نامیده می شود، معمولا در اثر استرس های محیطی، مشکلات تغذیه ای، مشکلات کبدی و … رخ می دهد، اگر پرهای طوطی رو با دست چرب یا کثیف لمس کنید، به مرور زمان باعث آسیب به پرها می گردد.

بوي بد دهان و مدفوع طوطی

بوي بد مدفوع و دهان طوطی معمولا ناشي از عفونت گوارشي است. بررسی و آزمایش مدفوع طوطی کمک بزرگی به تشخیص علت و درمان آن می کند.

نشانه هايي كه مطرح شد، مهمترين نشانه هاي بيماري در پرندگان به خصوص طوطي سانان هستند. در صورت مشاهده چنين مواردي بهتر است با دامپزشك مشورت كنيد و در صورت لزوم بررسي هاي لازم صورت گيرد

تا اینجا 23 نفر امتیاز داده
اگه خوشت اومد به اشتراک بزار!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب