پشتیبانی | مشاوره دامپزشکی

علت ریزش مو در گربه ها و درمان آن

علت ریزش مو در گربه ها و درمان آن
ریزش مو در گربه ها، علل و درمان

گربه ها موجودات پشمالوی دوست داشتنی هستند، ولی ریزش موی گربه ها می تواند باعث ناراحتی شما سرپرستان شود. در این مقاله در پت شاپ آنلاین دکتروودی قصد داریم انواع ریزش مو گربه ها را بررسی کنیم، ریزش مو طبیعی گربه را از موارد غیر طبیعی تفکیک کنیم و البته درمان ریزش مو گربه هم در این مقاله خدمتتون ارائه می شود.

چه چیزی باعث ریزش مو در گربه ها می شود؟

ریزش موی گربه ها ممکن است به دلیل تغییرات دمایی، تغییر فصل و یا حتی ریزش موی طبیعی روزانه رخ دهد. موی گربه ها هم دقیقا مثل ما ممکن است در روز دچار ریزش شود. ولی اگر این ریزش ها بیش از حد باشند و یا به صورت سکه ای مو ریختگی مشاهده شود، ممکن است در اثر بیماری یا استرس رخ داده باشد.

یکی از موارد بسیار معمولی که باعث ریزش مو در گربه ها می شود، آلودگی های قارچی است، قارچ ها سبب ریزش موی سکه ای گربه ها می شوند. ناحیه درگیر معمولا قرمز و ملتهب است و شوره در آن قسمت مشاهده می گردد. انگل های پوستی مثل کک و کنه هم با خارش  یا واکنش آلرژیک می توانند سبب ریزش مو در گربه ها شوند.  آلرژی های غذایی گربه علت دیگر ریزش مو در گربه ها هستند. غذاهای خانگی، انواع ادویه ها، غذاهای فرآوری شده و برخی مواد غذایی می توانند سبب ایجاد آلرژی غذایی در گربه ها شود که به صورت ریزش مو خود را نشان می دهد.

مشکلات غدد درون ریز مثل پرکاری تیروئید هم ممکن است سبب ایجاد ریزش مو در گربه ها گردد. گاهی گربه هایی که دچار مشکلات سیستم ادراری هستند. به دلیل درد اقدام به لیس زدن بیش از حد خود می کنند که می تواند سبب ایجاد التهاب پوستی و ریزش مو در گربه ها گردد. استرس و مشکلات عصبی یکی از مهم ترین علل ریزش مو در گربه ها هستند. اگر گربه از چیزی رنج ببرد یا موضوعی آزارش بدهد ممکن است دچار ریزش مو گردد.

چگونه علت ریزش مو گربه خود را پیدا کنیم؟

برای شما مجموعه پرسش هایی را تهیه کرده ایم که با پاسخ به آنها می توانید علت ریزش موی گربه خود را پیدا کنید:

ریزش موی فصلی

1.آیا در بهار یا پاییز گربه شما دچار ریزش مو شده است؟

2.آیا به یک باره با تغییر فصل ریزش مو شروع شده و هیچ گونه عامل استرس زا برای گربه وجود ندارد؟

3.آیا ریزش مو یکنواخت است و تمامی قسمت های بدن گربه را با هم درگیر کرده و هیچ نقطه ای کچلی کامل ندارد؟

اگر پاسختان به پرسش های بالا مثبت است. احتمالا گربه شما دچار ریزش موی فصلی شده است و جای نگرانی نیست.

گربه ها در فصل بهار بیشترین ریزش مو را تجربه می کنند. چرا که موهای بلند و متراکم تری که مناسب زمستان است را از دست می دهند تا در فصل بهار و تابستان خنک بمانند، البته ریزش موی فصلی در گربه های خانگی کمرنگ تر است. چرا که در خانه های ما دما تقریبا ثابت است. ریزش موی فصلی تمامی قسمت های بدن را به صورت یک نواخت درگیر می کند. ممکن است گربه ها بدخلق بشوند، تمایل بیشتری به خواب و استراحت نشان دهند و البته بد غذا یا کم اشتها شوند.

ریزش موی عصبی

1.آیا گربه شما بیش از حد خودش را لیس می زند و مرتب می کند؟

2.آیا گربه شما دچار خارش شده است و سعی در خاراندن خود دارد؟

  1. آیا گربه یا حیوان خانگی دیگری دارید؟ رابطه گربه تان با آنها خوب است؟ یا با یکدیگر مشکل دارند؟
  2. آیا تغییری در محیط زندگی گربه بوجود آمده؟ به تازگی به محل جدیدی نقل مکان کرده اید؟ آیا موضوعی باعث ناراحتی و ایجاد استرس در گربه شما شده است؟

5.آیا گربه شما به تازگی واکسن زده؟ جراحی داشته؟ یا به دامپزشکی مراجعه کرده اید؟

اگر پاسختان به پرسش های بالا مثبت است احتمالا گربه شما دچار ریزش موی عصبی یا روانی شده است. نیاز به مراجعه به دامپزشک برای یافتن مشکل اصلی. رفع آن و درمان ضایعات ثانویه است.

مرتب کردن افراطی موها

گاهی اوقات گربه شما سلامت  به نظر می رسد ولی به صورت افراطی اقدام به لیسیدن خود و مرتب کردن موهای بدنش می کند. ممکن است برای کاهش استرس اقدام به چنین کاری بکند. این موضوع ریشه در اضطراب متوسط تا شدید گربه ها دارد، این مرتب کردن افراطی کمک به کاهش اضطراب و پرخاش گری گربه ها می کند. گاهی اوقات وقتی گربه ها به صورت ناگهانی در یک موقعیت استرس زا قرار می گیرند. شروع به لیس زدن و مرتب کردن خود می کنند. اگر گربه به مدت طولانی در معرض استرس و تنش باشد.

این رفتار بجای اینکه فقط هنگام استرس رخ دهد. تبدیل به یک عادت اجباری شده که گربه دائما خود را تمیز می کند و لیس می زند. این شرایط “ ریزش موی روانی” نیز نامیده می شود. که یعنی ریزش مویی که در اثر مشکلات عصبی رخ داده است. معمولا ریزش موهای روانی گربه ها در نواحی داخلی ران و اندام ها،کشاله ران، قسمت های مختلف شکم، دم، قسمت های پایین تر پشت رخ می دهد. ریزش موهای روانی گربه ها معمولا قرینه نیست. این نوع ریزش موی گربه فقط در نواحی که زبان گربه به آن دسترسی دارد مشاهده می گردد و معمولا سایر تغییرات پوستی مثل قرمزی، تورم ، التهاب و… نیز مشاهده می گردد.

راهکارهایی برای کاهش استرس گربه ها

1.جایگاه خواب و استراحت گربه ها را در محل های مرتفع و ترجیحا نزدیک پنجره ها قرار دهید. گربه ها عاشق ارتفاع و تماشای منظره های بیرون پنجره هستند.

2.برای گربه ها انواع اسباب بازی و اسکرچر قرار دهید تا سرگرم شوند. بهتر است اسباب بازی گربه حاوی کت نیپ یا پر باشد. تا حس غریزی آنها ارضا شود.

  1. برای گربه ها جعبه برای پنهان شدن، مخفی گاه و یا کیسه های خواب مخصوص گربه بگذارید تا حریم شخصی آنها حفظ شود.
  2. با گربه ها وقت بگذرانید و بازی کنید، می توانید از چوب گربه های پردار استفاده کنید.
  3. از اسباب بازی هایی که حین بازی گربه جایزه دریافت می کند، استفاده کنید.
  4. می توانید از محصولات و داروهای کاهش استرس گربه ها که در پت شاپ ها موجود هستند و یا توسط دامپزشک تجویز می شوند استفاده کنید.

عدم رعایت بهداشت و ریزش مو

آیا گربه شما در معرض گرد و غبار و آلودگی های محیطی است؟

آیا در محیط زندگی گربه شما مواد شیمیایی. روغن ها و… وجود دارد که گربه در تماس با آنها است؟

آیا موهای گربه تان را اصلا برس نمی کشید و یا کمتر از روزی یک بار برس می کشید؟

آیا گربه خانگی شما با محیط بیرون در تماس است و مرتب از خانه خارج می شود؟

گربه ها موجودات ذاتا تمیزی هستند. ولی نیاز است ماهی یک بار با شامپوی مناسب شست و شو شوند، البته برس کشی مناسب با برس مخصوص حداقل روزی یک بار ضروری است، برس کشی به خارج کردن موهای سست شده و در آستانه ریزش کمک می کند. تا موی کمتری در محیط بریزد، همچنین از نمدی شدن موهای گربه جلوگیری می شود، پس گربه راحت تر می تواند خودش را تمیز کند. برس کشی با تحریک جریان خون از ریزش موی گربه ها جلوگیری می کند. برس کشی منظم گربه ها به کاهش احتمال ابتلا به گلوله مویی جلوگیری می کند.

آلرژی ها

آیا گربه شما غذای خانگی حاوی ادویه. خوراکی های انسانی  مصرف می کند؟

از غذاهای کم کیفیت برای تغذیه گربه تان استفاده می کنید؟

گربه تان را بیش از یک بار در ماه حمام می کنید؟

گربه تان را با شامپوی انسان شست و شو می کنید؟

از شوینده های شیمیایی برای نظافت کف منزل، جایگاه گربه، وسایل گربه و هر شی که گربه با آن در تماس است، استفاده می کنید؟

اگر پاسختان به موارد بالا مثبت است. احتمالا گربه شما مبتلا به حساسیت های پوستی و یا گوارشی شده است. برای رفع این ریزش مو نیاز به حذف عامل حساسیت زا و درمان می باشد.

انگل ها

آیا گربه شما دچار خارش است؟

انگل های خارجی مثل کک، کنه، شپش و جرب سبب ایجاد خارش در گربه ها می شوند، گربه برای خلاصی از خارش اقدام به خارش شدید می کند، که می تواند سبب آسیب رسیدن به گربه شود، بزاق کک ها می تواند حساسیت زا باشد و گربه را دچار ریزش مو کند. حفر کانال جرب ها سبب تشدید خارش می گردد، پوست هنگام ابتلا به انگل ها آسیب می بیند که خود عاملی برای ریزش مو است.

قارچ پوستی و ریزش مو

گربه شما دچار خارش است؟

در برخی از قسمت ها موی گربه شما به صورت سکه ای ریخته است؟

پوست قسمتی هایی که دچار ریزش مو شده است، قرمز رنگ، متورم و همراه با شوره است؟

گربه تان را به تازگی به سرپرستی گرفته اید؟

پاسخ مثبت به سوالات بالا احتمالا یعنی اینکه گربه شما به قارچ پوستی مبتلا شده است.

گربه ها نسبت به آلودگی های قارچی حساس هستند. معمولا نژاد هایی مثل پرشین نسبت به آلودگی های قارچی حساس تر هستند. گربه هایی که از پرورش گاه ها و محیط های شلوغ به سرپرستی گرفته می شوند، معمولا به قارچ های پوستی مبتلا هستند. برای تشخیص قطعی ابتلا گره به قارچ پوستی می توان از پوست ناحیه درگیر و شوره های آن نمونه مستقیم تهیه کرد، روی آن قطره ای  KOH  و با میکروسکوپ بررسی کرد یا می توان از لامپ وود استفاده کرد. البته لامپ وود قادر به نشان دادن آلودگی های همه گونه های قارچی نیست. آلودگی های قارچی پوستی خارش شدید دارند و معمولا به سادگی درمان می شوند، اگر گربه شما به قارچ پوستی مبتلا شد، مراقب باشید، چون ممکن است به شما منتقل شود، البته درمان آلودگی های قارچی در انسان ها نیز بسیار ساده است.

مراجعه به دامپزشک

برای اینکه دقیقا بفهمید علت ریزش موی گربه شما چیست؟ و درمان ریزش موی گربه، می بایست به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با معاینه بالینی گربه شما، آزمایش خون، بررسی عملکرد غده تیروئید و آنالیزهای ادراری، کمک به مشخص کردن دقیق عامل ریزش موی گربه شما می کند گاهی اوقات بیماری های متابولیک در گربه ها مثل سندرم کوشینگ یا پرکاری تیروئید سبب ریزش موی گربه ها می گردد، گاهی اوقات به دلیل مشکلات دستگاه ادراری گربه دچار ریزش مو می گردد. که علاوه بر ریزش مو بیماری های ادراری تهدید کننده زندگی گربه شما هستند.

کنترل ریزش مو در گربه ها

غذای با کیفیت

گربه ها باید غذای با کیفیت حاوی امگا3 و امگا 6 مصرف کنند تا رشد موی خوبی داشته باشند و کم تر دچار ریزش مو شوند. برای کاهش ریزش موی گربه ها می توانید از انواع غذاهای تجاری حاوی امگا 3 و 6 ، غذاهای تجاری طراحی شده برای حفظ سلامت پوست و مو و انواع مکمل های مخصوص گربه ها استفاده کنید، غذاهای خانگی معمولا بالانس خوبی ندارند و باعث بدغذایی گربه ها می شوند، بهتر است گربه ها غذای خشک مرغوب و در کنار آن انواع سوپ یا کنسروهای مخصوص گربه ها را مصرف کنند.

برس کشی منظم

برس کشی منظم با خارج کردن موهای از بین رفته از بدن گربه به کاهش موهایی که روی زمین و مبلمان می ریزد کمک می کند. البته برس کشی منظم جریان خون در پوست گربه ها را افزایش می دهد که همین امر به کاهش ریزش موی گربه ها کمک می کند. حتما بعد از برس کشی به گربه غذا یا تشویقی بدهید.

کوتاه کردن موهای گربه

اگر از ریزش موی گربه خود خسته هستید، به خصوص در فصل بهار که ریزش موی گربه ها به اوج خودش می رسد. می توانید موهای گربه تان را کوتاه کنید. با این روش حداقل به مدت سه ماه از ریزش موی گربه در امان هستید.

استفاده از جاروبرقی و پرزگیر

با استفاده از جاروبرقی، جاروهای رباتیک و یا انواع پرزگیر ها می توانید موهای ریخته شده راجمع آوری کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما می توانید از پت شاپ اینترنتی و حضوری دکتروودی تمامی اقلام مورد نیاز گربه خود را سفارش بدهید.

تا اینجا 1 نفر امتیاز داده
اگه خوشت اومد به اشتراک بزار!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب