پشتیبانی | مشاوره دامپزشکی

چرا گربه بیرون ظرف خاک دستشویی میکند؟ علل و راهکار ها

چرا گربه بیرون ظرف خاک دستشویی میکند؟ علل و راهکار ها
چرا گربه بیرون ظرف خاک دستشویی میکند؟

گربه شما بیرون ظرف خاک دستشویی میکند؟ با ما در پت شاپ آنلاین دکتروودی همراه باشید تا علل و راهکار های درمان این مشکل را بازگو کنیم.

قطعا شما عاشق گربه دوست داشتنی خود هستید، ولی اینکه گربه خارج از ظرف خاک خود مدفوع یا ادرار کند بسیار ناخوشایند خواهد بود. بسیاری از گربه ها دچار مشکلات رفتاری هستند که باعث می شود گربه در خانه ادرار یا مدفوع کند.

خوشبختانه گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند و مشکل ادرار یا مدفوع کردن خارج از ظرف خاک گربه به راحتی قابل حل و جلوگیری است.

مشکلات رفتاری رایج مربوط به ظرف خاک گربه ها

دستشویی کردن گربه ها خارج ظرف خاک، رایج ترین مشکل رفتاری مربوط به ظرف خاک گربه ها است که سرپرستان گربه از آن شکایت دارند. گربه ها ممکن است روی فرش، قالیچه، زیر تخت، روی مبل و حتی روی تشک شما ادرار یا مدفوع کنند. البته که پاک کردن بوی ناخوشایند ادرار و مدفوع گربه کار ساده ای نیست.

سرپرست بیش از یک گربه هستید؟ ممکن است گربه هایتان بر سر ظرف خاک با یکدیگر درگیری و کشمکش داشته باشند که کدامیک دسترسی بیشتری به ظرف خاک دارند. بعضی وقت ها ممکن است یکی از گربه ها به سایر گربه ها اجازه ندهد به ظرف خاک نزدیک شوند. یا در ظرف خاک بنشیند تا گربه های دیگر نتوانند از ظرف خاک استفاده کنند. درگیری گربه ها بر سر ظرف خاک باعث می شود که یک یا تعداد بیشتری گربه به دنبال جایگزینی برای ظرف خاک باشند و بنابراین گربه خارج ظرف خاک مدفوع کند.

موارد گفته شده را تجربه کرده اید؟ نگران نباشید، راهکار های زیادی برای جلوگیری از دستشویی کردن گربه خارج از ظرف خاک وجود دارد.

مطمئن شوید که گربه شما سالم است

 

گربه شما خارج ظرف خاک دستشویی می کند؟ ممکن است دچار مشکل جسمانی، یا درد باشد. معمولا گربه ها تمایلی به دستشویی کردن خارج خاک ندارند و به صورت غریزی داخل خاک دستشویی می کنند. اگر گربه شما خارج باکس خاک گربه دستشویی کرد. حتما ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی گربه شما را بررسی کند. مشکلات ادراری، عفونت دستگاه ادراری،بیماری های کلیوی، دیابت  و… باعث تکرر ادرار گربه و جیش کردن گربه روی زمین، فرش و تشک خواهد شد. بعضی گربه ها به دلیل یبوست یا مشکلات استخوانی و دستگاه اسکلتی خارج ظرف خاک گربه دستشویی می کنند. بعضی وقت ها گربه ها به دلیل مشکلات جسمانی قادر به کنترل ادرار یا مدفوع خود نخواهند بود.

چرا گربه ها اطراف ظرف خاک گربه دستشویی می کنند؟

 

گاهی اوقات گربه ها می دانند که باید در ظرف خاک و به سمت محل قرار گیری ظرف خاک می روند. ولی محل دقیق آن را تشخیص نمی دهند و در اطراف ظرف خاک، روی زمین دستشویی می کنند. این موضوع نه تنها باعث شلختگی و آلودگی محیط می شود. بوی نامطبوب آن ناخوشایند خواهد بود.  اگر از سلامت گربه تان مطمئن هستید. دستشویی کردن گربه خارج ظرف خاک ممکن است ناشی از محیط قرار گیری ظرف خاک گربه باشد. بیشتر گربه ها نسبت به تمیزی سخت گیر هستند.

گربه ها معمولا به دقت و با وسواس بدن خودشون را لیس میزنند و تمیز می کنند. آن ها به دنبال راحتی و امنیت در خانه شان هستند.

گربه ها ظرف خاک تمیز، راحت، محیطی ایمن برای مدفوع کردن میپسندند. اگر موضوعی باعث ناراحتی و ناامنی محیط توالت گربه گردد، گربه ها به دنبال جایگزینی برای ظرف خاک خود می گردند.

ظرف خاک گربه ها به دلایل مختلفی ممکن است به محیطی ناخوشایند تبدیل گردد، دلایلی که سبب می شود. گربه ها تمایلی به استفاده از ظرف خاک خود نداشته باشند:

  1. بوی نامطلوب ظرف خاک، بوی زیاد شوینده ها و خوشبو کننده ها، نظافت ناکافی ظرف خاک گربه
  2. عدم استفاده از خاک گربه مناسب ، مثلا خاک گربه با جذب کم، خاک گربه سخت، استفاده زیاد از بوگیر های خاک یا خاک های گربه با عطر زیاد
  3. محل قرارگیری توالت گربه ناایمن، پر سرو صدا یا در معرض رفت و آمد زیاد است.
  4. توالت گربه بسیار کوچک یا محل قرار گیری توالت گربه بسیار محصور است.

 عدم دسترسی راحت به توالت گربه

 

وقتی گربه ها دسترسی راحتی به توالت گربه نداشته باشند. ممکن است مجبور به ادرار و مدفوع کردن  در خانه شوند. رقابت و درگیری بین دو گربه یا حیوانات خانگی دیگر مثل سگ سد راه گربه برای رسیدن به باکس خاک گربه خواهند شد.

استرس عامل دیگری است که باعث می شود گربه در توالت گربه دستشویی نکند. تعویض توالت گربه و تغییرات محیطی عمده ممکن است سبب شود گربه در خانه ادرار یا مدفوع کند.

نقل مکان به خانه جدید، اضافه شدن عضو جدید به خانواده یا حیوان خانگی جدید. حضور مهمان یا فقدان عضوی از خانواده برای گربه استرس زا است.

گاهی اوقات گربه ها بعد از ضربه یا جراحی دچار مشکلات رفتاری مربوط به دستشویی گربه می شوند.

راهکارهای جلوگیری از دستشویی کردن گربه بیرون از توالت گربه

 

اگر گربه شما خارج از توالت گربه دستشویی می کند. در ابتدا می بایست به دامپزشک مراجعه کرده تا از سلامت گربه مطمئن شوید. اگر دامپزشک سلامت گربه شما را تایید کرد، با راهکار هایی که خدمتتون ارائه می کنیم، مشکل دستشویی کردن گربه بیرون خاک گربه قابل حل است.

خاک گربه

 

ابتدا توالت گربه و خاک قبلی را کاملا تخلیه کرده و ظرف خاک گربه را شسته و آن را با ضدعفونی کننده های بی بوی مخصوص محیط حیوانات خانگی ضدعفونی کنید. توالت گربه را از خاک تازه با کیفیت که جذب خوبی داشته باشد  پر کنید، خاک گربه می بایست جذب خوب و بوگیری قابل قبولی داشته باشد. تا گربه از خاک خوشش بیاید. خاک گربه نباید خیلی سخت باشد. چون باعث آسیب به پنجه های گربه می شود.

نظافت ظرف خاک گربه

گربه ها نسبت به مشکلات کلیوی و ادراری بسیار حساس هستند. یکی از راهکار های بسیار مهم جلوگیری از مشکلات ادراری گربه ها به خصوص عفونت دستگاه ادراری گربه ها رعایت نظافت و بهداشت ظرف خاک گربه ها است. حتما دو بار در روز خاک گربه را از ادرار و مدفوع تخلیه کنید. ماهیانه یک بار کل خاک را تعویض کنید.

 

توالت گربه

 

مطمئن شوید توالت گربه تان به قدر کافی بزرگ و راحت است. فضای کافی برای اینکه گربه به راحتی بچرخد. اندازه تقریبی مناسب توالت گربه یک و نیم برابر اندازه نوک بینی تا انتهای دم گربه است.

لبه توالت گربه می بایست به قدر کافی بلند باشد تا مدفوع بیرون نریزد و  کناره های توالت گربه می بایست گرد باشد تا به خوبی تمیز شود. حدود ٥ تا ٧ سانتی متر خاک در توالت گربه بریزید. بعضی از گربه ها با توالت مسقف مشکل دارند، چون میترسند داخل توالت گیر بیفتد. اگر منزل شما بزرگتر از ٩٠ متر مربع است. بهتر است دو ظرف خاک برای گربه تان قرار دهید. به ازای هر ٩٠ متر مربع اضافه فضا، یک ظرف خاک اضافه کنید. اگر بیشتر از یک گربه نگهداری می کنید، به ازای هر گربه حداقل یک ظرف خاک، یا اگر تعداد زیادی گربه نگهداری می کنید. تعداد گربه ها بعلاوه یک ظرف خاک قرار دهید.

محل مناسب قرارگیری توالت گربه

اینکه ظرف خاک گربه را کجا قرار دهید، ممکن است چالش شما باشد. گربه ها موقع دفع ادرار و مدفوع احساس آسیب پذیر بودن دارند. ظرف خاک گربه را در محلی آرام و با کمترین رفت و آمد قرار دهید. سعی کنید کمترین سر و صدا و مزاحمت برای گربه داشته باشید. صداهای ناگهانی مثل صدای لباسشویی، یخ ساز یخچال، و صدای تلوزیون برای گربه ها آزاردهنده خواهد بود. درب اتاقی که ظرف خاک گربه در آن قرار دارد را طوری تنظیم کنید که بسته نشود.

 

کاهش استرس برای دستشویی گربه

برای کاهش استرس گربه و بهتر شدن شرایط محیط گربه، اقداماتی را می توان انجام داد. گربه ها روزانه نیاز به بازی، جست و جو و سرگرم شدن دارند. تا سلامت جسمی و روانی آنها حفظ شود. برای گربه تان اسباب بازی های سرگرم کننده قرار دهید و روزانه حداقل ١٠ – ١٥ دقیقه صرف بازی با گربه بکنید. سعی کنید امکان بالا رفتن گربه از سطوح را فراهم کنید. مثلا درخت گربه یا صفحات دیواری برای گربه نصب کنید. گربه ها عاشق تماشای محیط بیرون و پرنده ها هستند. این امکان را برای آنها فراهم کنید.

آموزش دستشویی به گربه

 

یاد دادن ادرار و مدفوع به بچه گربه ها بسیار ساده است. چرا که به صورت غریزی تمایل به چنین کاری دارند. گربه مادر به بچه گربه ها یاد می دهد، در خاک مدفوع کنند. ولی بعضی بچه ها با استفاده از توالت گربه مشکل دارند.

اگر شما به گربه آموزش یا آموزش مجدد استفاده از توالت گربه می دهید. محل مناسبی برای توالت گربه تهیه کنید. گربه را بعد از خوردن هر وعده غذا روی خاک بگذارید. و پس از استفاده گربه از ظرف خاک حتما به گربه تشویقی بدهید. بلافاصله بعد از اینکه گربه مدفوع کرد، خاک گربه را تمیز کنید.

اگرچه اینکه گربه روی فرش ، مبل یا تشک شما مدفوع کند بسیار ناراحت کننده است. ولی می توانید به راحتی این رفتار را اصلاح کنید. امیدوارم بتوانید با شادی و سلامت در کنار دوست پشمالویتان اوقات خوشی داشته باشید.

تا اینجا 3 نفر امتیاز داده
اگه خوشت اومد به اشتراک بزار!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب