پشتیبانی | مشاوره دامپزشکی

کت نیپ گربه چیست؟ مزایا و معایب کت نیپ گربه

کت نیپ گربه چیست؟ مزایا و معایب کت نیپ گربه
کت نیپ گربه چیست؟ مزایا و معایب کت نیپ گربه

کت نیپ گربه چیست؟ در این مقاله از پت شاپ انلاین دکتروودی قصد داریم مزایا و معایب نعنا گربه را بررسی کنیم با ما تا انتها همراه باشید.

آیا گربه شما عاشق کت نیپ است؟ بسیاری از سرپرستان گربه از اینکه نعنا گربه ممکن است برای گربه بد باشد شگفت زده می شوند. برخی از گربه ها بعد از مصرف نعنا گربه رفتارهای عجیب می کنند و به نظر سرخوش یا نشئه می شوند. ولی به طور کلی نعنا گربه برای گربه ها بی ضرر می باشد. البته نعنا گربه فوایدی برای برخی گربه ها دارد. در این مقاله تمام این موارد را بررسی خواهیم کرد.

کت نیپ چیست؟

نعنا گربه در واقع گیاهی با برگ های سبز متعلق به خانواده نعنا است که با نام علمی نپتا کاتاریا شناخته می شود. برگ های سبز روشن و گل های بنفش ارغوانی از ویژگی های ظاهری این گیاه است. نعنا گربه حاوی روغنی به اسم نپتالاکتون است که موجب سرخوشی در بسیاری از گربه ها می گردد.

کت نیپ از دیرباز به عنوان درمان بسیاری از مشکلات استفاده می شده است. ولی مدرکی دال بر تاثیر مثبت نعنا گربه بر درمان بیماری ها و مشکلات وجود ندارد.

نعنای گربه

گاهی اوقات به کت نیپ کت مینت (نعنای گربه) هم گفته می شود. نعنا گربه در بسیاری از محیط ها حتی محیط های بسته و داخل منزل قابل پرورش است. ولی اگر تصمیم به پرورش نعنا گربه گرفتید. حتما نعنا گربه را دور از دسترس گربه ها نگهداری کنید. چرا که ممکن است کل گیاه توسط گربه جویده شود. اگرچه گیاه نعنا گربه برای گربه ها سمی و مرگ آور نیست ولی می تواند سبب بروز مشکلات معده در گربه ها شود.

تاثیر کت نیپ چگونه است؟

نپتالاکتون موجود در گیاه کت نیپ پس از جویدن یا بوییدن در بسیاری از گربه ها موجب سرخوشی می گردد. گربه ها معمولا با بو کشیدن نعنا گربه، مالیدن سر و صورتشان به آن، غلت زدن، ایجاد سر و صدا، دویدن، بازی کردن و حتی خوردن نعنا گربه به آن واکنش نشان می دهند. به نظر می رسد واکنش لذت بخش نسبت به نعنا گربه مرتبط با برانگیختگی روانی جنسی گربه ها باشد. ولی پاسخ به نعنا گربه ربطی به شرایط و توانایی تولید مثلی گربه ندارد. حتی گربه های عقیم شده هم نسبت به نعنا گربه واکنش نشان می دهند.

مدت زمان تاثیر کت نیپ

تاثیر کت نیپ معمولا پانزده دقیقه طول می کشد و بسیاری از گربه ها بعد از سرخوشی نعنا گربه چرت می زنند. برخی از گربه ها بعد از مصرف نعنا گربه احساس خواب آلودگی و آرامش می کنند ولی برخی از گربه ها سرخوش و بازیگوش می شوند. واکنش های مختلف و منحصر به فرد هر گربه نسبت به کت نیپ کاملا طبیعی است.

البته کت نیپ برای برخی گربه ها مفید در نظر گرفته می شود. گربه های خانگی اغلب نیاز به سرگرمی و عاملی برای فعالیت دارند. کت نیپ می تواند سبب فعالیت جسمی و روانی گربه ها، شادی بیشتر و زندگی سالم تر آنها شود. استفاده از نعنا گربه روی اسکرچر گربه سبب جذب شدن گربه به آن و جلوگیری از رفتارهای مخرب گربه ها می گردد.

همه گربه ها به نعنا گربه پاسخ نمی دهند. برخی گربه ها ویژگی پاسخ به نپتالاکتون را به ارث نمی برند. بچه گربه ها نسبت به نعنا گربه واکنش نشان نمی دهند. بعضی بچه گربه ها از شش هفتگی شروع به واکنش به نعنا گربه می کنند ولی برخی دیگر بعد از هشت ماهگی نسبت به کت نیپ مشتاق می شوند.

آیا کت نیپ برای گربه ها بی خطر است؟

کت نیپ برای گربه ها حتی اگر خورده شود. غیر سمی است. سرخوشی ایجاد شده توسط نعنا گربه برای گربه ها کوتاه اثر و بی خطر برای گربه ها است. کت نیپ اعتیادآور نیست و  مدرکی دال بر تاثیر طولانی مدت آن وجود ندارد.

گربه ها بعد از مصرف نعنا گربه سرخوش به نظر می آیند که ممکن است برای سرپرستان گربه نگران کننده باشد. اگرچه اطلاع دقیقی از احساس گربه ها بعد از مصرف آن وجود ندارد ولی مدرکی مبتنی بر مضر یا اعتیادآور بودن نعنا گربه وجود ندارد.

اینکه چه زمان و چگونه از نعنا گربه برای گربه تان استفاده کنید. کاملا به خودتان بستگی دارد ولی اگر در مورد آن نگران هستید؛ می توانید از دامپزشک گربه تان مشورت بگیرید.

مضرات و فواید نعنا

کت نیپ به تنهایی برای گربه ها کاملا بی ضرر است. ولی برخی از محصولات و اسباب بازی های نعنا گربه دار اگر درست استفاده نشوند. مضر خواهند بود.

اجازه ندهید گربه عصاره نعنا گربه یا اسپری نعنا گربه را بنوشد. مگر اینکه روی لیبل آنها نوشیدن توسط گربه ها را ایمن ذکر کرده باشد. برخی از این محصولات فقط مجاز برای استفاده روی اسباب بازی یا تشکچه های مخصوص گربه هستند. در تهیه چنین محصولاتی ممکن است از مواد دیگری استفاده شده باشد که مناسب نوشیدن گربه ها نباشد.

از اسباب بازی های نعنا گربه داری که دارای قطعات جدا شونده هستند. اجتناب کنید. چرا که ممکن است توسط گربه بلعیده شود. بلعیدن اجسام خارجی توسط گربه می تواند سبب بروز مشکلات گوارشی و حتی انسداد گوارشی شود. گاهی نیاز به جراحی برای رفع مشکل است.

اگر گربه تان پرخاشگر است و واکنشش نسبت به نعنا گربه را نمیدانید. از دادن کت نیپ به گربه اجتناب کنید. چرا که ممکن است سبب پرخاشگری و بروز رفتارهای نامناسب شود.

از دادن کت نیپ به گربه های بیمار یا در حال ریکاوری از جراحات و جراحی اجتناب کنید. چرا که سرخوشی و نشاط ناشی از نعنا گربه ممکن است گربه را هایپراکتیو کند و سلامت و ریکاوری گربه را متاثر کند.

هشدار در استفاده از نعنا گربه

گاهی اوقات برخی گربه ها دچار استفراغ و اسهال بعد از مصرف مقادیر زیاد نعنا گربه می شوند که معمولا تا دوازده ساعت بعد از مصرف به صورت خود به خودی درمان می شود. اگر این شرایط بیش از دوازده ساعت طول کشید. نیاز به مراجعه به دامپزشک است.

چگونه به گربه ها کت نیپ بدهیم؟

راه های ایمن متعددی برای دادن نعنا گربه به گربه ها وجود دارد. نعنا گربه به اشکال مختلفی وجود دارد. حتی می توانید نعنا گربه را در خانه پرورش دهید و خشک کنید. اسپری نعنا گربه، اسباب بازی های نعنا گربه دار، توپ های کت نیپ دار و حتی تشویقی های خوراکی حاوی کت نیپ در دسترس هستند.

گربه ها از استشمام نعنا گربه بیشترین لذت را می برند و معمولا حتی مقادیر اندک آن برای گربه ها لذت بخش است. در گربه هایی که خیلی زیاد در معرض کت نیپ باشند، اثر نعنا گربه ممکن است کم شود.

امیدواریم در کنار دوست کوچولو پشمالویتان اوقات خوبی سپری کنید و این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

تا اینجا 2 نفر امتیاز داده
اگه خوشت اومد به اشتراک بزار!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب